TeamSpeak vs Discord & Skype

Oyuncuların neredeyse %100’ünün tercih ettiği hem sesli hem yazılı sohbet uygulamalarını araştıracağız.

TeamSpeak, Ağustos 2002 tarihinde. Discord, Mayıs 2015 tarihinde ve Skype, Ağustos 2003 tarihinde piyasaya ilk sürümleri ile çıkmıştır tüm bu uygulamalar kısa süre içinde 100 milyonu aşkın aktif kullanıcıya sahip olmuşlardır.

TeamSpeak vs Discord & Skype Hakkında detaylı karşılaştırma açıklamamıza şöyle başlayabiliriz;

Günümüzde Skype’ın adını pek duymaz olduk denebilir. Skype artık özellikleri ve güncellemelerinden ötürü oyuncular tarafından arkaplanda tutulan bir konuşma uygulaması oldu. Artık çoğunlukla Discord ve TeamSpeak tercih edilmektedir.

TeamSpeak ve Discord & Skype Özellik Karşılaştırması

Şimdi özelliklerinden bahsedilen tablomuzu ufaktan bir inceleyelim.

TeamSpeak’in 5 sürümü aracılığı ile kendini tamamen ortaya koyup belli etti ancak istediği ve tahmin ettiği ilgiyi halen toplayamadı bunun yerine, özellikleri ve kullanış rahatlığı açısından Discord daha rahat olduğu için oyuncuların %85-90’ı Discord’u tercih etti ve geriye kalan kısmı halen TeamSpeak3 ve Skype uygulamalarını tercih etmeye devam ediyor. TeamSpeak vs Discord & Skype karşılaştırması sizlerle.

TeamSpeak3 ve diğer sürümlerinde yetki özelleştirme, oda kurma özellikle çok detaylı düzenlenebilir şekilde kullanıcılarına böyle güzel bir olanak sağlıyor. Ancak Discord’da bu kadar detaylı değil ve bir kısımdan sonra kısıtlama bulunuyor.

Ses kalitesi açısında TeamSpeak 3 ve diğer sürümlerinde diğer uygulamalara göre yani Skype ve Discord’a göre büyük bir fark tanıyor. CELT, Speex ve Opus olmak üzere 3 bileşeni kullanan TeamSpeak diğer uygulamalara göre bu konuda büyük bir fark atıyor. Ve ses kalitesi oyuncular için çok büyük önem taşıyan bir özelliktir.

Görüntülü arama için neyi tercih etmeliyiz?

Görüntülü konuşma özelliklerine sahip olan Discord ve Skype konuşmalar için tercih edilen 2 uygulamadır. Ancak görüntülü konuşmada Görüntü ve Ses Kalitesi açısından Skype çok büyük bir değer taşıyor. Günümüzde halen film ve dizi sektöründe olsun işletme sektöründe olsun Görüntülü Konuşmalarda %90-95 Skype tercih ediliyor.

Günümüzde bu sıralar sunucu kalitesi açısından kullanılan uygulamaları 1. ve 2. olarak sıralamak gerekirse Discord 1. tercih ve TeamSpeak ise 2. tercihte oluyor. Çoğunluk oyuncu vb. sunucu açmak için Discord’u tercih ediyor.

TeamSpeak

Discord

Skype

Bu tarzdaki yazılar için Diğer Yazılar sayfasını ziyaret edebilirsiniz.