WhatsApp’ta Büyük Güvenlik Açığı

WhatsApp’ta Büyük Güvenlik Açığı, Günümüzde en çok kullanılan haberleşme uygulamalarından biri olan WhatsApp Kişisel Verilerin Gizliliği kanununa bağlı olarak büyük bir açık verdi. Bu açık Haberleşme Bülteninde gündem oldu.

» Nedir bu WhatsApp ?

3 Mayıs 2009 tarihinde piyasaya ilk uygulamasını sunup, Ocak 2010 ‘da resmen yayınlanarak kısa süre içinde etkileşim alan günümüzde büyük bir değer taşıyan Sesli, Yazılı, Görüntülü sohbet edebileceğiniz bir yazılımdır.

WhatsApp, grup olarak sesli konuşmalar, yazılı konuşmalar ve 4 kişiye kadar görüntülü konuşmaya da imkan veriyor. Eğer sizde kendinize tanışmak, konuşmak için geçirdiğiniz boş vakitleri değerlendirip sohbet edip biraz kendinize eğlenmek için bir WhatsApp grubu arıyorsanız. Buraya tıklayarak WhatsApp Gruplarını içeren web sitemizi ziyaret edip yüzlerce grubun içerisinden kendinize göre bir grup araştırabilirsiniz.

» WhatsApp’ta Büyük Güvenlik Açığı olan sorun ne zaman ortaya çıktı?

Geçtiğimiz günlerde Facebook’un satın aldığı WhatsApp hizmetlerine tamamen devam etmekteydi ancak bir problem ortaya çıkana kadar her şey normal bir şekilde ilerliyordu.

WhatsApp'ta Büyük Güvenlik Açığı

WhatsApp’ta Büyük Güvenlik Açığı

Geçtiğimiz gün içinde WhatsApp içinde büyük bir veri açığı tespit edildi ve bu açığı şöyle açıklayabiliriz;

Ayarlar kısmında bulunan konuşmayı kaydetme kısmında, Android bir çok cihazda Google Drive ‘a, IOS cihazlarda ise iCloud ‘a sohbet konuşma kayıtları depolanıyordu. Kullanıcılar Google Drive ve iCloud’a konuşmaları saklayabiliyordu ve konuşmalarımızın tamamen şifrelenip güvenle saklandığı bilgisi biz kullanıcılara söyleniyordu ve güvenimiz sağlanıyordu.

Ancak öğrenilen kesin ve doğru bir bilgiye göre Google Drive ve iCloud ‘a depoladığımız sohbet yedeklerimiz tamamen şifrelenmediği öğrenildi. Yani yedeklediğimiz konuşmalarımız bir uğraş ile okunabilir hale gelebiliyor.

» WhatsApp’ta Büyük Güvenlik Açığını fark eden WhatsApp ne yaptı ?

WhatsApp'ta Büyük Güvenlik Açığı

WhatsApp kullanıcılarını çok rahatsız eden ve büyük sorun yaratan bu problem WhatsApp Inc. ‘in fark etmesi üzerine Güncelleme Çalışmalarına başlandığı bilgisi kullanıcılara verildi. Bu büyük veri açığını kapatacak olan büyük güncelleme için henüz net bir tarih verilmese de kısa bir süre içinde bu açığı kapatacak güncellemenin kullanıcılara sunulması tahmin ediliyor.

WhatsApp web sitesine Buraya tıklayarak gidebilirsiniz.

Buraya tıklayarak web sitemizdeki diğer WhatsApp Blog ‘larını inceleyebilirsiniz.